İçeriğe geç →

Hakkında

Sayıklamalar 2001 yılının ocak ayında, geocities.com/sayiklamalar adresinde ”günlük sayıklamalar” adıyla ortaya çıktı. Biri ve Diğeri takma adlı ilk iki yazara ilerleyen günlerde birçok yazar daha katıldı. Aynı yıl sayiklamalar.com alan adına taşınan site, bir süreliğine kalabalık yazar kadrosuna sahip bir webzin havasına büründüyse de zaman içerisinde, hâlen yazmakta olan iskelet yazar kadrosuyla kendine has bir üslup geliştirerek bugünkü halini aldı.

ÜSLUP
Sayıklamalar’da kullanılan dil, imkanların elverdiği ölçüde hayatın içinde olan, yaşayan dildir. Bu tavır yer yer kelimelerin yazımında da öne çıkar. Sayıklamalar, dili olabildiğince sade kullanmaya özen gösterir. Metne duygu veya zenginlik katmayan her harf fazladır.

Düz yazıya ağırlık veren Sayıklamalar, son birkaç yıldır, internetin kendine özgü bir edebiyat tarzına olanak tanıdığı fikrinden hareketle, klasik ardışık sayfa sırasını izleyen öykü veya anekdotları, linklerle birbirine bağlanan, birbirine gönderme yapan, kesişen hikayeler halinde geliştirmeye de çalışmaktadır.

NEDEN YAZIYORUZ?
İtiraf edelim, hepimiz arıza insanlarız. Yazılardaki ruh, “biz hayatı çözdük”ten ziyade, “biz işin içinden çıkamadık bir de siz bakın”a yakındır. Bir şeyler yaratmaya çalışmanın, bir rahatsızlık halinden kaynaklandığına inanırız. Mutlu insanlarla bir derdimiz olmamakla beraber, mutsuz insanlara daha bi yakın durmuş, dört başı mamur mutluluklara hep bir şüpheyle yaklaşmışızdır. Tabii bizimkisi tamamen çekememezlik.

YASAL YÜKÜMLÜLÜK
Sayıklamalar’daki öykülerde yer alan karakterlerin düşüncelerinden, sözlerinden, hareketlerinden yalnızca o karakterler sorumlu olsalar ne iyi olurdu. Biz de daha rahat yazardık.