İçeriğe geç →

ERİK SATİE / GYMNOPEDİE 1

Sessizliği bölerek, keserek, elinizde altın bir makasla şekilden şekile parçalayabilirsiniz. Sessizlik güçlü bir akım halinde her yerdedir, bol bulunur, ücretsizdir. Sessizlik toprak gibidir, her yerde, sıradan, değersiz ve çok değerli. Sanki asıl sorun nasıl karşı koyduğunuzdur, sessizliği nasıl böldüğünüz müziktir, uzun kara kadife bir kumaşı keser gibi notalara basar Satie.

Sessizlik her yerde her an bekler. Vakti gelince her şeyi ezmek için bekler. Müzik onun üstünde yükselse de bir anda yutup yok eder. Satie’nin notaları rahatlıkla ard arda sıralanır. Her biri için düşünülmüştür, her biri ölçülüp biçilmiştir, ne kadar kendiliğinden görünse de.

Hayatlarımız da müziğe benzer, önü ve arkası sessizliktir. Satie’nin notaları, her biri karanlık bir sokakta yürüyen zarif ve güzel adamlardır, ısrarla zarif ve güzel. Dudaklarında gevşek bir ıslık, bunu yaparken korkularını bastırmaya çalıştıklarının farkında.

Bak, Satie’nin müziği edebi çağrıştırır. Edep nedir diye sorabilirler. Edep, Satie’nin müziğine benzer. Gymnopedie dakikalar içinde biter, sessizlik başlar. Sanki biri iç geçirir gibi, yahut bir hıçkırık sesine benzer şekilde sessizliği bozacaktır, bir hapşırık, bir tıksırma. Sanki müzik tekrar tekrar kafanızda dönmek zorundadır.

Kategori: DÜZ YAZILAR

Yorumlar

Eleştiri, övgü, hissettirdikleri, düşündürdükleri vs. >>