İçeriğe geç →

Rüyamda Ne Görmüşüm

Rüya hakkında yazdığım her cümleyi çok seviyorum. Neredeyse takıntım; rüya üstüne cümle kurmayı seviyorum desem daha doğru olur. Öyle ki bunları kurgu içinde eritmeye veya silmeye kıyamıyorum. Rüya hakkında bilgim ne? Herkesin bildiği işte… Yani hiç bir şey. Rüyadan öyle veya böyle bir şey anladığını söyleyen insanları hep sıkıcı bulmuşumdur. İçimden kendi kendime söylenirim, berbat etme şu konuyu. Rüya tabir edenler mesela gündüz gördüğümüzü tabir ediyorsa dinlerim, yoksa gözümüzün önündekini yorumlayamıyor da gece gördüğümü yorumlasın, sanmam.

Nörologlar beyni çok koşturulmuş bir ata benzetiyorlar, rüyayı da hayvanın soluklanmasına. Burada ilginç olan rüyayla gerçek arasındaki ayrımın farkında olmadan kalkmasıdır. Artık bilim insanları falcılardan daha fantastik hikayeler anlatır oldu. Kendimi bu tür bir fikirden alamıyorum, yani bizim gerçekliklerimizin bir tür rüya olmasından. Bu fikir henüz şurdan şuraya getirmedi beni, belki zaman kaybı ama bu konuyu işleyen bir film mi var kaptırıyorum kendimi mesela. Temelde gerçeklikle ilgili duygum bir rüyada olduğumuz, bunu mantıkla izah edemem. Sanki bazı konular hep gizemli kalacaktır ya, belki öyle de olmalıdır, rüya o konulardan biri işte.

Rüya görüyor olabiliriz şu anda. Bunda bir problem de yok, var mı? Hakikat önemli olsa da bir hakikat fetişisti değilim, o kadar romantik olamıyorum artık. Hem artık romantik olmak da istemiyorum, istekle mi bu işler? Zorla da değil.

Ben kelebeğin rüyası olmaya razıyım. Kelebeği bilmem… O ben olmak ister mi? Rüyaysa rüyadır, ikimiz aynı rüyayı nasıl görüyoruz onu söyle. Diyelim kelebek ve ben delirmiş olalım. Ben kelebeğe 1 lira uzatınca kelebek de bu 1 lirayı uzanıp alıyorsa, işte karmaşa asıl budur. Nasıl olur da aynı deliliğin birer parçası oluruz? Eğer bu hayat bir rüyaysa nasıl oluyor da hepimiz aynı rüyada barınıyoruz? Hayatın rüya olması değil ki burada problem, anlatabiliyor muyum? Rüyaysa rüyadır hayat sana mı soracak? Ben telaşla yürürken bir salyangoz azimle kenara nasıl kaçıyor o zaman, asıl soru bu.

Sen ve ben aynı rüyayı görüyorsak…

Kategori: DÜZ YAZILAR

Yorumlar

Eleştiri, övgü, hissettirdikleri, düşündürdükleri vs. >>